"Rehabilitacja kardiologiczna
jako środek powrotu do życia
społecznego i zawodowego"
Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o. informuje, iż nasza placówka realizuje projekt pt. "Rehabilitacja kardiologiczna jako środek powrotu do życia społecznego i zawodowego",
Okres realizacji: 01.08.2017 r. – 31.12.2018 r. (17 miesięcy)
Obszar realizacji projektu: województwo łódzkie
Numer projektu: RPLD.10.03.01-10-0003/16
Cele projektu:
Celem głównym projektu jest ułatwienie powrotu do sprawności co najmniej 30% uczestników projektu – pacjentów kardiologicznych (tj.77 os.), tak aby mogli oni podjąć pracę lub wydłużyć aktywność zawodową poprzez rehabilitacje kardiologiczną w czasie trwania projektu i po jego zakończeniu.
Świadczenia takie jak: wsparcie psychoedukacyjne, fizjoterapeutyczne, dietetyczne i psychologiczne mają na celu utrzymanie i wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców regionu w tym szczególnie os. powyżej 50 roku życia
Planowane efekty:
Główny rezultat projektu to podjęcie pracy lub kontynuowanie zatrudnienia przez 77 osób, w tym 47 os. w wieku 50 lat i więcej.
Wartość projektu:
Całkowita wartość projektu - 531 555,00 PLN
Wkład funduszy Europejskich
Kwota dofinansowania - 483 715,01 PLN
O projekcie:
Projekt adresowany jest do osób w wieku aktywności zawodowej, w szczególności powyżej 50 roku życia - pacjentów kardiologicznych, posiadających wskazania i których stan zdrowia umożliwia podjęcie rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym. Projekt ukierunkowany jest na osoby najbardziej narażone na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych lub najbardziej bliskie powrotowi na rynek pracy w wyniku świadczeń rehabilitacyjnych.
W projekcie wezmą udział pacjenci, których lekarz prowadzący (np. kardiolog, kardiochirurg lub lekarz POZ) wyrazi pisemną zgodę na uczestnictwo w projekcie i uzupełni ankietę dotyczącą czynników ryzyka.
O ostatecznej kwalifikacji do programu decyduje lekarz realizujący świadczenia w ramach Programu m.in. na podstawie przeprowadzonego testu wysiłkowego.
Program dla każdego pacjenta składać się będzie z:
- 8 sesji psychoedukacyjnych, prowadzonych przez dietetyka, fizjoterapeutę,, lekarza lub psychologa
- 8 sesji aktywności fizycznej, prowadzonych przez fizjoterapeutę we współpracy z lekarzem
Dodatkowo, w ramach Programu pacjent będzie miał możliwość odbycia 2 indywidualnych konsultacji z psychologiem i 2 indywidualnych konsultacji z dietetykiem.
Przez cały okres realizacji Programu każdy pacjent będzie miał możliwość telefonicznego kontaktu z wyznaczonym do tego celu członkiem zespołu.
Poradnik REHABILITACJA KARDIOLOGICZNA -
Dwa i cztery miesiące po zakończeniu cyklu ambulatoryjnej rehabilitacji kardiologicznej w ramach Programu, jeden z członków zespołu skontaktuje się z pacjentem w celu przypomnienia o konieczności stosowania się do zaleceń. Po kolejnych dwóch miesiącach pacjent zostanie zaproszony na wizytę kontrolną – konsultacje lekarską, podczas której ponownie zostaną ocenione czynniki ryzyka. Na zakończenie wizyty kontrolnej pacjent otrzyma informację dla lekarza prowadzącego.
Świadczenia w ramach Programu będą realizowane przez zespół specjalistów, ściśle współpracujący z lekarzem; w skład zespołu wchodzą: pielęgniarka, dietetyk, fizjoterapeuta i psycholog.
Przyjmowanie wniosków do projektu pn."Rehabilitacja kardiologiczna jako środek powrotu do życia społecznego i zawodowego" realizowanego w Pabianickim Centrum Medycznym odbywa się:
- w sekretariacie Zakładu Rehabilitacji na I piętrze p. 151 B, tel. 42 22 53 823
- w Oddziałe Rehabilitacyjnym na IV piętrze w gabinecie Pielęgniarki Oddziałowej p. 434 A , tel. 42 22 53 728
Celem głównym projektu jest ułatwienie powrotu do sprawności co najmniej 30% uczestników projektu – pacjentów kardiologicznych (tj.77 os.), tak aby mogli oni podjąć pracę lub wydłużyć aktywność zawodową poprzez rehabilitacje kardiologiczną w czasie trwania projektu i po jego zakończeniu.
Świadczenia takie jak: wsparcie psychoedukacyjne, fizjoterapeutyczne, dietetyczne i psychologiczne mają na celu utrzymanie i wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców regionu w tym szczególnie os. powyżej 50 roku życia.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-20120
Dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej
to kwota : 483 715,01 zł
Grupa docelowa:
Wsparcie obejmie do 256 os. (140K/116M), w tym 60% - tj. 154 os. (84K/70M) w wieku 50+, które uczą się/pracują lub zamieszkują na obszarze woj. Łódzkiego.
Projekt adresowany jest do osób w wieku aktywności zawodowej, w szczególności powyżej 50 roku życia - pacjentów kardiologicznych, posiad. wskazania i których stan zdrowia umożliwia podjęcie rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym. W proj. wezmą udział pacjenci, których lekarz prowadzący (np. kardiolog, kardiochirurg lub lekarz POZ) wyrazi pisemną zgodę na uczestnictwo w projekcie i uzupełni ankietę dotyczącą czynników ryzyka.
Projekt ukierunkowany jest na osoby najbardziej narażone na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych lub najbardziej bliskie powrotowi na rynek pracy w wyniku świadczeń rehabilitacyjnych.
Wsparciem mogą zostać objęci:
-pacjenci ze stabilną chorobą niedokrwienną serca (IHD), w tym pacjenci po ostrym zespole wieńcowym (OZW/ACS), u których czynniki ryzyka (palenie tytoniu lub ciśnienie tętnicze ≥140/90 mmHg lub stężenie cholesterolu LDL ≥ 1,8 mmol/l (≥ 70 mg/dl) lub stężenie hemoglobiny glikowanej ≥ 7% lub stężenie glukozy na czczo ≥ 7,0 mmol/l (≥ 126 mgdl) lub wskaźnik masy ciała ≥ 30 kg/m2) nie są wystarczająco kontrolowane.
Warunkiem udziału w Programie jest także brak możliwości uczestniczenia w rehabilitacji kardiologicznej prowadzonej w warunkach szpitalnych lub na oddziale/ w ośrodku dziennym oraz stan kliniczny pacjenta pozwalający na uczestniczenie w ambulatoryjnej rehabilitacji kardiologicznej.
-pacjenci z niewydolnością serca (HF) i pacjenci po zabiegach kardiochirurgicznych, .jeśli nie ma możliwości uczestniczenia w programie kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej prowadzonej w warunkach szpitalnych lub na oddziale/ w ośrodku dziennym, a stan kliniczny pacjenta pozwala na uczestniczenie w ambulatoryjnej rehabilitacji kardiologicznej.
Ze względu na fakt, iż istotą finansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego programów rehabilitacji medycznej jest ułatwienie powrotu do pracy, program ten skierowany jest do osób w wieku aktywności zawodowej, w szczególności powyżej 50 roku życia.
W programie rehabilitacji medycznej, mają uczestniczyć osoby najbardziej narażone na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych lub najbardziej bliskie powrotowi na rynek pracy w wyniku świadczeń rehabilitacyjnych.
Rekrutacja:
Rekrutacja uczestników do projektu prowadzona będzie w trybie ciągłym w terminie 01.08.2017 – do 30.04.2018 r.
Zgłoszenie do projektu nastąpi na podstawie dokumentacji od lekarza prowadzącego (np. kardiolog, kardiochirurg lub lekarz POZ), który wypełni ankietę na temat czynników ryzyka i udzieli pisemnej zgody na udział pacjenta w projekcie.
Kolejnym etapem będzie konsultacja lekarska pod kątem ostatecznej kwalifikacji pacjenta do programu, oraz w przypadku kwalifikacji ustalenie indywidualnego planu zajęć aktywności fizycznej.
Konsultacje będą wyznaczane po uprzednim umówieniu się na termin wizyty – telefonicznie, osobiście, drogą elektroniczną.
Pierwszeństwo uczestnictwa maja osoby niepełnosprawne, 50+, zamieszkujące na terenie obszarów wiejskich oraz z miejscowości < 20 000 mieszkańców na obszarach słabo zaludnionych.
Dokumenty do pobrania:
- Regulamin projektu
- Załącznik nr 1 do Regulaminu Projektu
- Załącznik nr 2 do Regulaminu Projektu
- Załącznik nr 3 do Regulaminu Projektu
Kontakt:
Biuro projektu:
Pabianickie Centrum Medyczne, ul. Jana Pawła II 68, budynek 1 D wysoki Parter (wejście przy rejestracji)
Kierownik Projektu Marek Kiljański
tel. 42 22 53 827
Pracownik ds. rekrutacji i administracji projektu Renata Andziak
tel. 42 22 53 540; 662 098 343
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.