Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o.

95-200 Pabianice, ul. Jana Pawła II 68

Tel. 42 22 53 500, e-mail:pcmnzoz@pcmnzoz.pl

Aktualny informator prasowy PCM - informacje, wiadomości, ważne wydarzenia - zapraszamy do lektury.

PULS SZPITALA

e-Rejestracja - system zdalnego dostępu do danych pacjenta i umawiania wizyt w poradniach specjalistycznych. W celu skorzystania z systemu prosimy w następnym kroku zaakceptować połączenie jako zaufane.

Umów wizytę on-line.

e-Laboratorium - system zdalnego dostępu do wyników badań laboratoryjnych.

Sprawdź wyniki on-line.

  • Pakiet onkologiczny

Sama nazwa tego badania u wielu pacjentów budzi grozę. Kolonoskopia źle się kojarzy, jednak jest to najlepsza metoda profilaktyki raka jelita grubego.

kolonoskop 1

Pacjenci obawiają się kolonoskopii, choć ratuje ona przed zachorowaniem, a także śmiercią z powodu raka, który jest drugim najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym.
W Polsce rozpoznaje się każdego roku aż 18 000 jego nowych przypadków.

Kolonoskopia jest to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest badaniem, które powoduje spory dyskomfort psychiczny – polega na wprowadzeniu rurki endoskopu do jelita grubego poprzez odbytnicę – dotyczy zatem intymnych części ciała.

 Jednak to nieprzyjemne badanie pozwala na wykrycie, a często od razu na usunięcie zmian, o których nie wiemy, bo na pewnym etapie nie dają w ogóle o sobie znać, a które za jakiś czas mogą

z łagodnego gruczolaka przemienić się w złośliwy nowotwór.

Polipy (gruczolaki) tworzą się na wewnętrznych ścianach jelita. Są to łagodne nowotwory zbudowane z rozrośniętego nabłonka gruczołowego, którego zasadniczą cechą histologiczną jest dysplazja polegająca na zaburzeniach cytologicznych i architektonicznych komórek nabłonkowych, Częstość występowania gruczolaków u osób w wieku 55-64 lata waha się w zakresie od 25% do 55%. Oznacza to, że co najmniej, co czwarta osoba w tym przedziale wiekowym ma polipy.

Więcej można przeczytać TUTAJ lub TUTAJ