Rozwój usług medyczno-opiekuńczych w powiecie pabianickim
poprzez utworzenie DDOM przy Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o. w Pabianicach
Beneficjent: Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Tytuł: Rozwój usług medyczno-opiekuńczych w powiecie pabianickim poprzez utworzenie DDOM przy Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o. w Pabianicach
Numer projektu: RPLD.09.02.01-10-E018/18
Okres realizacji: od 2019-04-01 do 2021-07-31
Obszar realizacji projektu: województwo łódzkie; powiat pabianicki
Wartość projektu:
Całkowita wartość projektu - 1 576 428,00 zł
Wkład funduszy Europejskich
Kwota dofinansowania - 1 418 784,30 zł
Celem szczegółowym RPO WŁ jest „Poprawa dostępu do usług zdrowotnych odpowiadających na zdiagnozowane potrzeby w regionie”
Celem głównym projektu jest wsparcie deinstytucjonalizacji opieki nad osobami zależnymi, poprzez rozwój systemu świadczeń zdrowotnych dla osób niesamodzielnych, w tym osób starszych poprzez utworzenie Dziennego Domu Opieki Medycznej w strukturach PCM sp z o. o. w Pabianicach.
O projekcie:
Działania skierowane będą do osób zamieszkujących pow. pabianicki. DDOM zapewni swoim uczestnikom opiekę medyczną połączoną z kontynuacją terapii i procesem usprawniania w zakresie funkcjonalnym oraz procesów poznawczych. Podstawowe świadczenia obejmą: opiekę pielęgniarską w tym edukację pacjenta dotyczącą samoopieki i samopielęgnacji; doradztwo w doborze odpowiednich wyrobów med., usprawnienia ruchowe, stymulację procesów poznawczych, terapię zajęciową, przygotowanie rodziny i opiekunów pacjenta do kontynuacji opieki. W zależności od wskazania medycznego zapewnione zostaną pacjentowi badania diagnostyczne oraz specjalistyczne konsultacje lekarskie. Pacjentom przebywającym w DDOM zapewnione zostanie odpowiednie do stanu zdrowia wyżywienie, prowadzone będą zajęcia dodatkowe oraz w razie potrzeby bezpłatny transport z i do miejsca zamieszkania.
Dla kogo DDOM:
Wsparcie skierowane jest do osób niesamodzielnych, w szczególności do osób powyżej 65 lat których stan zdrowia nie pozwala na pozostawienie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym. Świadczenia w dziennym domu opieki medycznej udzielane są pacjentom wymagającym, ze względu na stan zdrowia, świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a niewymagających hospitalizacji w oddziale szpitalnym.
Do dziennego domu opieki medycznej mogą być przyjęci:
- pacjenci bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej, a także doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielnej;
- pacjenci, u których występuje ryzyko hospitalizowania w najbliższym czasie lub którym w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone zostały świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia szpitalnego;
- osoby o skali poziomu samodzielności (skala Barthel) 40-65 punktów;
- osoby mające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Pacjenci będą przyjmowani do DDOM na podstawie skierowania (załącznik nr 1) oraz karty oceny stanu klinicznego, sporządzonej z zastosowaniem skali poziomu samodzielności (skala Barthel) (załącznik nr 2).
Skierowanie do dziennego domu opieki medycznej wydaje:
- lekarz ubezpieczenia zdrowotnego;
- w przypadku pacjentów bezpośrednio po leczeniu szpitalnym - lekarz ubezpieczenia zdrowotnego udzielający świadczeń w szpitalu.
Beneficjent obejmie projektem 68 osób w tym 45 kobiet i 23 mężczyzn. W DDOM równocześnie będzie mogło przebywać 10 pacjentów.
Czas trwania pobytu w dziennym domu opieki medycznej będzie ustalany indywidualnie przez zespół terapeutyczny i nie może być krótszy niż 30 dni roboczych i dłuższy niż 120 dni roboczych. Pobyt może zostać skrócony z założonych 30 dni w przypadku dobrowolnej rezygnacji pacjenta oraz w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, wymagającego realizacji świadczeń zdrowotnych w warunkach stacjonarnych (leczenie szpitalne, stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne)
W pierwszym miesiącu, zaleca się, aby pacjenci przebywali w domu opieki medycznej przez 5 dni w tygodniu przez 8-10 h dziennie, następnie w zależności od poprawy stanu zdrowia, liczba i częstotliwość świadczeń może być stopniowa zmniejszona w zależności od potrzeb indywidualnych każdego pacjenta, jednak nie może odbywać się w czasie krótszym niż 4 h dziennie.
Kwalifikacja zgłoszeń i ich ocena dokonywana będzie przez Komisję Rekrutacyjną.
Etapy rekrutacji:
- Dostarczenie osobiście lub pocztą do biura projektu dokumentacji rekrutacyjnej (skierowanie i karta oceny stanu klinicznego) – dokumenty może dostarczyć rodzina/opiekun oprawny lub pacjent.
- Ocena spełnienia przez przyszłego pacjenta warunków formalnych dokonywana będzie na bieżąco-ok 3 dni roboczych od wpłynięcia zgłoszenia. W przypadku uchybień, braków będzie istniała możliwość uzupełnienia dokumentacji w ciągu 3 dni roboczych.
- Rozpatrzenie dostarczonej dokumentacji przez Komisję Rekrutacyjną nastąpi w ciągu ok. 4 dni roboczych po akceptacji dokumentacji formalnej.
- O przyjęciu do DDOM będziemy informować telefonicznie/mailowo/lub osobiście w Biurze Projektu w ciągu ok. 2 dni roboczych od kwalifikacji
- Podpisanie przez pacjenta umowy i Regulaminu pobytu w DDOM nastąpi ok 3 dni robocze od powiadomienia o przyjęciu.
Pacjenci będą przyjmowani do DDOM niezależnie od statusu zawodowego, wykształcenia, płci i rodzaju niepełnosprawności z zachowaniem równości szans
Harmonogram realizacji projektu
1 zadanie: Realizacja świadczeń dla pacjentów DDOM
Etap 1 - Kwalifikacja uczestników 01.06.2019 – 31.03.2021 r.
Etap 2 - Realizacja wsparcia w DDOM 01.07.2019 – 31.07.2021 r.
2 zadanie: Doposażenie utworzonego DDOM
Etap 1 - Wybór dostawców i wykonawców 01.04.2019 – 31.05.2019 r.
Etap 2 - Dostawy środków trwałych 01.05.2019 – 30.06.2019 r.
Etap 3 - Adaptacja pomieszczeń 01.05.2019 – 30.06.2019 r.
3 zadanie: Działania edukacyjne
Etap 1 - Wydruk poradnika 01.06.2019 – 30.06.2019 r.
Etap 2 - Przekazanie materiału edukacyjnego pacjentom/opiekunom 01.07.2019 – 31.07.2021 r.
Realizacja projektu:
Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o., ul. Jana Pawła II 68; Pabianickie Centrum Rehabilitacji, Zakład Rehabilitacji, budynek 1 B, I piętro.
Buiro projektu:
Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o., ul. Jana Pawła II 68, budynek 1 D niski Parter (korytarz za Bufetem i biblioteką) - tel. 42 22 53 540
Wzory skierowań będą dostępne pod koniec maja 2019 r. dostępne u lekarzy POZ, lekarzy szpitalnych oraz na stronie www.pcmnzoz.pl
Szczegółowy harmonogram projektu 1.07 - 31.08.2019
Szczegółowy harmonogram projektu wrzesień 2019
Szczegółowy harmonogram projektu październik 2019
Dokumenty do pobrania:
Regulamin Organizacyjny DDOM |
|
Załącznik nr 1 Skierowanie do DDOM |
|
Załącznik nr 2 Karta Oceny wg Skali Barthel |
|
Załącznik nr 3 Oświadczenie o braku wyłączenia |
|
Załącznik nr 4 Zgoda rodziny o współpracy |
|