Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o.

95-200 Pabianice, ul. Jana Pawła II 68

Tel. 42 22 53 500, e-mail:pcmnzoz@pcmnzoz.pl

Aktualny informator prasowy PCM - informacje, wiadomości, ważne wydarzenia - zapraszamy do lektury.

PULS SZPITALA

e-Rejestracja - system zdalnego dostępu do danych pacjenta i umawiania wizyt w poradniach specjalistycznych. W celu skorzystania z systemu prosimy w następnym kroku zaakceptować połączenie jako zaufane.

Umów wizytę on-line.

e-Laboratorium - system zdalnego dostępu do wyników badań laboratoryjnych.

Sprawdź wyniki on-line.

  • Pakiet onkologiczny

Wiedza i doświadczenie lekarzy ortopedów oraz nowoczesne techniki medyczne, to największe atuty Oddziału Chirurgii Urazowej i  Ortopedycznej Pabianickiego Centrum Medycznego. Każdego dnia w oddziale przeprowadza się kilkanaście zabiegów planowych oraz nagłych. Do 2016 roku pacjenci naszej ortopedii mogli liczyć na fachowo przeprowadzane operacje aloplastyki stawu biodrowego. Pod koniec roku 2016 zaczęto wykonywać u nas również zabiegi wszczepiania endoprotez stawu kolanowego. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na ten rodzaj świadczeń medycznych, znacznie zwiększył się w roku 2017, wpisując się na stałe do naszej oferty.

Początek roku 2018 pokazuje, że kolejka na zabiegi tego typu w naszym szpitalu praktycznie nie istnieje. Czas oczekiwania na zabieg wynosi od jednego do kilku miesięcy, co często spowodowane jest również faktem, iż pacjent, który wyznacza termin jest nieprzygotowany do podjęcia natychmiastowej decyzji i sam prosi o przesunięcie terminu na później. 

ortopedzi

Na zdjęciu od lewej: specjalista ortopedii i traumatologii Tomasz Tuzikiewicz, specjalista ortopedii i traumatologii Grzegorz Fryzeł, specjalista ortopedii i traumatologii Janusz Hass, specjalista ortopedii i traumatologii Piotr Russek, specjalista ortopedii i traumatologii Grzegorz Bieniek, lek. med. Filip Gacki (rezydent), specjalista ortopedii i traumatologii Wojciech Bandurka, specjalista ortopedii i traumatologii Cyprian Nowacki, Jolanta Rosa (pielęgniarka oddziałowa), speecjalista ortopedii i traumatologii Jarosław Dominiak

Czym jest aloplastyka stawu kolanowego? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy poznać kilka tajemnic stawu kolanowego.
- Kolano to największy staw człowieka i jeden z najbardziej skomplikowanych „mechanizmów” zarówno pod względem budowy anatomicznej, jak i mechaniki. W momencie zginania kończyny dolnej w kolanie aktywują się ruchy: rotacji, toczenia, przywodzenia i odwodzenia, a także posuwiste goleni, co sprawia, że działanie tego stawu nie jest podobne do działania prostego zawiasu. Kolano narażone jest na przenoszenie w różnych pozycjach (np. stanie, klęczenie) obciążeń statycznych równych masie ciała, jak i obciążeń dynamicznych znacznie tą wagę przekraczających. To wszystko powoduje, że staw kolanowy jest bardzo podatny na uszkodzenia. Obrażenia kolan stanowią nawet do 25% wszystkich uszkodzeń ciała i występują u osób w różnym wieku, nie omijając również osób młodych i aktywnych zawodowo.

rok 2015
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego  - 114 zabiegów

nie wykonaliśmy żadnej alloplastyki kolana

rok 2016
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego  - 140 zabiegów
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego - ostatnie dwa miesiące roku - 19 zabiegów

rok 2017
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego  - 178 zabiegów
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego - 76 zabiegów

styczeń/ kwiecień 2018
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego  - 62 zabiegów
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego  43 zabiegów

Jakie czynniki mają wpływ na stale rosnącą liczbę pacjentów, u których diagnozuje się schorzenia kolan?
-  Stale rośnie liczba pacjentów z uszkodzeniami więzadłowymi tego stawu. Wpływ na wzrost częstości urazów ma aktywne spędzanie czasu rekreacyjnego, amatorskie i zawodowe uprawianie sportu oraz liczne wypadki komunikacyjne i te, które zdarzają się pacjentom przy pracy. Najogólniej mówiąc dzisiaj ludzie żyją szybciej i intensywniej.

Jakie są metody leczenia schorzeń i urazów stawu kolanowego?

- Najczęściej stosowane techniki w diagnostyce i w leczeniu schorzeń stawu kolanowego to małoinwazyjne techniki endoskopowe, czyli popularna w dzisiejszych czasach artroskopia. Zastosowanie artroskopu w znaczny sposób zminimalizowało śródoperacyjne uszkodzenia tkanek miękkich oraz zwiększyło precyzję i poprawność wykonania zabiegu operacyjnego. Zabieg operacyjny przeprowadzany techniką artroskopową znacznie skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu i przyspiesza jego powrót do pełnej aktywności. Gdy jednak pojawia się problem poważnej choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego zabiegi endoskopowe nie zawsze się sprawdzają.

Zwyrodnienie stawów kolanowych dotyka większość pacjentów po 65 roku życia, co nie oznacza, że omija również i młodszych. Jednak nie wszyscy z nich skarżą się na duże dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości. W trakcie rozwoju choroby dochodzi bardzo często do zaburzeń polegających na złym dopasowaniu stawu oraz wzmożonego tarcia pomiędzy zniszczonymi powierzchniami stawowymi. Powoduje to bardzo silny ból, z którym pacjenci nie są wstanie sobie poradzić. Operacje aloplastyki wykonuje się u osób, u których dochodzi do znacznego zniszczenia stawu w przebiegu zmian zwyrodnieniowych, a ból wynikający z tego uszkodzenia nie reaguje na inne metody leczenia nieoperacyjnego i chirurgicznego.

W czym należy upatrywać przyczyn choroby i czy można zniwelować dolegliwości związane z silnym zwyrodnieniem stawu kolanowego?

- Najczęstsze przyczyny zmian zwyrodnieniowych kolan to: otyłość, zmiany przeciążeniowe, choroby ogólnoustrojowe i zaburzenia metaboliczne, martwice chrzęstno-kostne, uszkodzenia struktur wewnątrzstawowych, przebyte urazy i procesy zapalne. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej pacjent odczuwa dokuczliwy ból w czasie ruchu, czasami również przy dotyku, trzeszczenia przy wykonywaniu ruchów, ograniczenie ruchomości stawowej, czasami zniekształcenia osi kończyny.

- Dolegliwościom towarzyszą objawy przewlekłego zapalenia błony maziowej stawu, które objawiają się wysiękiem stawowym oraz podwyższeniem ciepłoty skóry nad stawem. Ból kolana wywołany chorobą zwyrodnieniową może powodować problem z wykonaniem najprostszych czynności dnia codziennego, których większość związana jest z poruszaniem się. Jeżeli leczenie zachowawcze oferowane w Poradni Urazowo - Ortopedycznej nie daje oczekiwanych rezultatów, należy rozważyć zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Zabieg implantacji sztucznego stawu uwalnia chorego od bólu i deficytu ruchomości, a w wielu przypadkach pozwala na powrót do stanu przed chorobą z możliwością powrotu do aktywności fizycznej.

 

Zwyrodnienie stawu kolanowego zwyrodnienie 

 Aloplastyka stawu kolanowegoalloplastyka

                                                                                 

Jakie czynniki mają wpływ na to, iż dzisiejsze implanty wydają się być wieczne?

- Obecne zaawansowane techniki implantacyjne zapewniają długotrwałe, bardzo dobre wyniki operacyjne. Materiały, z których produkowane są endoprotezy wciąż ulegają modyfikacjom i zmianom, co znacząco wpływa na wydłużenie żywotności implantu, szczególnie, kiedy zabieg przeprowadzany jest u osób młodych. Dodam, że dzisiaj stosowane endoprotezy znacznie lepiej poddają się procesowi integracji z ludzką kością.

W naszym szpitalu stosujemy endoprotezy światowych firm medycznych – liderów w produkcji endoprotez, Pozwala to zapewnić naszym Pacjentom pełne bezpieczeństwo i długoletnie zadowolenie po wykonanym zabiegu, co przekłada się na zmniejszenie potrzeby stosowania leków znieczulających w przyszłości. Endoprotezoplastyka jest wciąż dynamicznie rozwijającą się dziedziną ortopedii. Produkowane są coraz nowsze, bardziej anatomiczne i wytrzymalsze elementy sztucznego stawu.

Na czym polega zabieg wszczepienia sztucznego stawu kolanowego? Często pacjenci ze strachu przed nieznanym odkładają decyzję o zabiegu, co prowadzi do znacznej degradacji stawu i przysparza bólu, który jest przyczyną wielu ograniczeń w życiu codziennym.

- Podczas tego zabiegu elementy stawowe zastępuje się implantami. W dużym skrócie - zabieg polega na operacyjnym wycięciu zniszczonych powierzchni stawowych kolana, wraz z niewielkimi przylegającymi fragmentami kości udowej i piszczelowej. Na przygotowane, docięte do kształtu implantów końce kości mocuje się implanty.  

- Istnieją dwa typy wymiennej aloplastyki stawu kolanowego. Częściowa aloplastyka stawu kolanowego, która polega na wymianie tylko zużytego przedziału kolana, a także całkowita aloplastyka stawu kolanowego, która polega na wymianie zranionych lub uszkodzonych elementów całego stawu przez sztuczne elementy.

- Sam zabieg operacyjny trwa od 1 do 2 godzin, a pobyt pacjenta w szpitalu zamyka się w przedziale od 3 do 10 dni. Czas, po jakim pacjent powraca do dawnej sprawności zależy od wielu czynników. Na przykład pacjenci mieszkający na parterze szybciej wracają do zdrowia niż pacjenci muszący dużo chodzić po schodach. Pacjenci z rodzin z dużą odpowiedzialnością za jej członków szybciej wracają do zdrowia niż pacjenci mieszkający samotnie. Powrót do pracy zwykle następuje po około 3 miesiącach od zabiegu, lecz zdarza się, że pacjenci mający tzw. pracę siedzącą wracają do pracy w jeszcze krótszym terminie. Należy pamiętać, iż każdy z nas jest inny. Bardzo ważne jest, aby po zabiegu, tak szybko jak to możliwe ruszać kończyną w swoim „nowym” stawie. Pobudzi to krążenie krwi, pomoże w odzyskaniu sprawności i przyspieszy proces rekonwalescencji. Staramy się uruchamiać pacjentów jak najszybciej - w ciągu 24 godzin od zabiegu operacyjnego.

Wszystkim zainteresowanym przypominamy: w serwisie informacyjnym  Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne pod adresem: kolejki.nfz.gov.pl można znaleźć placówkę medyczną z najkrótszą kolejką. Tam można również sprawdzić kiedy są np. wolne terminy u lekarzy specjalistów i na badania diagnostyczne. Łatwo zweryfikować, iż do naszego Centrum na zabiegi endoprotezoplastyki kolan można się wpisać już na początek czerwca tego roku. Zapraszamy!