Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o.

95-200 Pabianice, ul. Jana Pawła II 68

Tel. 42 22 53 500, e-mail:pcmnzoz@pcmnzoz.pl

Aktualny informator prasowy PCM - informacje, wiadomości, ważne wydarzenia - zapraszamy do lektury.

PULS SZPITALA

e-Rejestracja - system zdalnego dostępu do danych pacjenta i umawiania wizyt w poradniach specjalistycznych. W celu skorzystania z systemu prosimy w następnym kroku zaakceptować połączenie jako zaufane.

Umów wizytę on-line.

e-Laboratorium - system zdalnego dostępu do wyników badań laboratoryjnych.

Sprawdź wyniki on-line.

  • Pakiet onkologiczny

Rak szyjki macicy to drugi,  co do częstości występowania, typowo kobiecy nowotwór na świecie. W Polsce każdego roku ponad trzy tysiące kobiet w różnym wieku dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, większość z nich niestety zbyt późno, by mieć szansę na przeżycie. Rak szyjki macicy zabija 5 Polek dziennie.

plakat szyjka strona

Raka szyjki macicy wykrywa się najczęściej u kobiet w wieku 40-55 lat, ale niemała jest  grupa kobiet, u których rak rozwinął się po 25. roku życia. Za powstawanie nowotworu odpowiedzialne są niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego – Human Papiloma Virus (HPV), przenoszone drogą płciową. PAMIĘTAJ! Podstawą wczesnego wykrycia i skutecznej walki z tym nowotworem jest regularne wykonywanie cytologii

Szanowna Pacjentko!

W czasie wizyty poprosimy Cię o wypełnienie anonimowej ankiety zdrowotnej oraz dokumentu deklaracji uczestnictwa w projekcie + oświadczenia. Mamy jednak nadzieję, że nie spowoduje to kłopotu i nie zniechęci do wykonania badania. Naszym wspólnym celem jest przecież Twoje zdrowie!

Jeśli nie jesteś mieszkanką naszego miasta zwrócimy Ci także koszty dojazdu na badania. Szczegóły i dokumenty do pobrania w linkowanym artykule. Zapraszamy, zapoznaj się z jego treścią:

http://pcmnzoz.pl/index.php/profilaktyka-raka-szyjki-macicy

To właśnie cytologia pozwala wykryć wewnątrznabłonkową neoplazję szyjki macicy (inne określenie to dysplazja szyjki macicy albo rak przedinwazyjny), która poprzedza inwazyjnego raka szyjki macicy. Takie zmiany dysplastyczne (przedrakowe) małego stopnia (CIN-1) najczęściej leczy się farmakologicznie.

Podstawą wykrywania stanów przedrakowych szyjki macicy jest okresowo powtarzany rozmaz cytologiczny.
Materiał na badanie cytologiczne (rozmazy cytologiczne) pobierany jest specjalną szczoteczką z tarczy i szyjki macicy i przenoszony na czyste szkiełko podstawowe i utrwalane specjalnym płynem. Cytologia nie boli!

Co należy wiedzieć przed przystąpieniem do badania cytologicznego:

  • na badanie nie należy zgłaszać się w czasie miesiączki,
  • od ostatniego dnia miesiączki powinny upłynąć co najmniej 4 dni,
  • na badanie należy zgłaszać się nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
  • co najmniej 4 dni przed badaniem nie należy stosować żadnych leków/innych substancji/preparatów dopochwowych,
  • od ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 tydzień.

 

TUTAJ poznasz szczegóły projektu.