Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o.

95-200 Pabianice, ul. Jana Pawła II 68

Tel. 42 22 53 500, e-mail:pcmnzoz@pcmnzoz.pl

Aktualny informator prasowy PCM - informacje, wiadomości, ważne wydarzenia - zapraszamy do lektury.

PULS SZPITALA

e-Rejestracja - system zdalnego dostępu do danych pacjenta i umawiania wizyt w poradniach specjalistycznych. W celu skorzystania z systemu prosimy w następnym kroku zaakceptować połączenie jako zaufane.

Umów wizytę on-line.

e-Laboratorium - system zdalnego dostępu do wyników badań laboratoryjnych.

Sprawdź wyniki on-line.

  • Pakiet onkologiczny

16 października 2017 roku o godzinie 12:00 w Powiatowej Hali Sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi już po raz piąty odbyła się ogólnopolska akcja bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej, prowadzonej przez jak największą ilość osób. Głównym organizatorem akcji jest co roku Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W naszym mieście już po raz piąty bicie rekordu koordynowała Szkoła Podstawowa nr 1.

 P1020530
P1020519 P1020527

 

W projekcie zorganizowanym z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca wzięły udział oprócz naszego zespołu, w skład którego weszli:
• lekarz stażysta Aleksandra Kozieł,
• lekarz stażysta Karolina Wiśniewska,
• lekarz stażysta Paulina Zakrzewska,
• lekarz stażysta Rafał Duda,
• sanitariusz Marcin Czekaj,
• ratownik medyczny Łukasz Marcinkowski,
reprezentacje z pabianickich szkół, PCK, policji, straży pożarnej, straży miejskiej i urzędu miasta.
Wszyscy, przez 30 minut prowadzili na fantomach resuscytację, przyczyniając się tym samym do pobicia zeszłorocznego rekordu, który wynosił 2167 resuscytacje.
W tym roku pobito rekord, wykonując 2360 resuscytacji.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) jest to zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem.
Resuscytację krążeniowo-oddechową prowadzi się według schematu określanego jako ABC:
• A - Airway - udrożnienie górnych dróg oddechowych
• B - Breathing - oddychanie
• C - Circulation - krążenie
Celem resuscytacji jest utrzymanie przepływu krwi przez mózg i mięsień sercowy oraz przywrócenie czynności własnej układu krążenia. Natychmiastowe rozpoczęcie resuscytacji przez świadków zdarzenia zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia trzykrotnie.
Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” dotarł już do wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Dzięki wszystkim zaangażowanym uczestnikom i organizatorom projektu uczniowie mają szansę poznać podstawowe zasady pierwszej pomocy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę ze skali tego projektu. Jest to absolutny rekord świata. Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym na tak dużą skalę wprowadzono do szkół podstawowych naukę podstawowych czynności ratujących życie.